Wanny wychwytowe są niezbędne przy przechowywaniu i wykorzystywaniu wielu substancji chemicznych, cieczy przemysłowych oraz technicznych. Ich stosowanie regulowane jest przepisami BHP. Wynika to z faktu, że praca ze szkodliwymi substancjami wymaga stosowania odpowiednich środków ostrożności. Opisywane rozwiązanie nazywa się często tez wannami opadowymi. Czy wiesz, do czego dokładnie służą i jak się je wykorzystuje?
Czym więc dokładnie są wanny wychwytowe?
Przede wszystkim należy wskazać, że wanny wychwytowe są rozwiązaniem, którego nie może zabraknąć w żadnym zakładzie, gdzie występują substancje, które niosą nawet potencjalne zagrożenie. Są one rodzajem ruchomych lub nieruchomych podestów, które wyposażone są w specjalną kratkę ociekową, pod którą znajduje się zbiornik. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie, gdyż bezpośrednio na nich umieszcza się beczki, zarówno w czasie przechowywania, jak i transportu. W ten sposób wszelka nieszczelność jest dodatkowo chroniona, a płyn nie będzie zagrożeniem dla ludzi, zakładu, czy środowiska.
Jeśli przeznaczone są one do transportu niebezpiecznych substancji, to korzysta się z takich wyposażonych w kółka i uchwyt, co ułatwia ich bezpieczne przemieszczenie. Najczęściej korzysta się z takich wanien ociekowych, które wykonane są ze stali lub tworzywa sztucznego. Ich odpowiednie dobranie powinno być uwarunkowane płynami, przy jakich mają służyć.
W jakich miejscach wykorzystuje się wanny wychwytowe?
Z całą pewnością takie wanny są niezastąpione w wielu zakładach przemysłowych, jak i w magazynach. Ustawia się na nich zwykle beczki przeznaczone do przechowywania takich substancji, jak: rozpuszczalniki, farby, lakiery, substancje łatwopalne, substancje wydzielające zapachy, brudzące, oraz ciecze agresywne, takie jak kwasy, oleje, czy zasady. Wanny ułatwiają utylizacje tych cieczy i pomagają uniknąć zagrożenia dla środowiska oraz człowieka. W związku z tym ich rola jest bardzo duża. W każdym zakładzie i magazynie, gdzie pojawiają się szkodliwe substancje, powinny się one znajdować.