Sortowanie odpadów komunalnych jest obowiązkiem wszystkich użytkowników, również pracowników firm. Dlatego niezbędne jest zatroszczenie się o oznakowane kosze na śmieci, które pozwolą na segregację odpadów zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Segregacja odpadów w firmie
Obowiązek i zakres sortowania odpadów komunalnych jest ściśle określony w polskim prawodawstwie. Dokumentem potwierdzającym sposób segregacji jest Ustawa o odpadach z 2012 roku wraz z aktualizacją z lipca 2021 roku. Wynika z nich, że segregacja odpadów komunalnych dotyczy wszystkich zakładów pracy działających na terenie naszego kraju, a szczególnie tych, które zadeklarowały selektywną zbiórkę odpadów.
Jak segregować odpady?
Odpady komunalne podlegają segregacji na pięć frakcji, które można podzielić na papier (notatki, gazety, dokumenty, ulotki, opakowania kartonowe), szkło (białe i kolorowe oraz naczynia szklane), tworzywa sztuczne, metale oraz wielomateriałowe opakowania, odpady zmieszane (odpady higieniczne, odpady z zawartością, odpady pochodzenia zwierzęcego, popiół), bioodpady (resztki warzyw i owoców, skorupki od jajek, pieczywo). Każda z frakcji powinna być segregowana w pojemnikach o określonym kolorze. Aby uniknąć chaosu firmy mogą zainwestować w stojaki na śmieci oraz worki przeznaczone na określone frakcje odpadów. Stojaki powinny stać w ogólnodostępnych miejscach w przedsiębiorstwie: na hali produkcyjnej, w kuchni, łazience oraz przebieralni. Dzięki nim pracownicy będą mogli wrzucać śmieci do podpisanych worków i zachować prawidłową segregację. To pozwoli na poddanie odpadów recyclingowi, a firma spełni obowiązek segregacji wynikający z przepisów prawa.