Producenci
Promocje
wózek masztowy MS1016 1000kg /1600mm regulowany rozstaw wideł
wózek masztowy MS1016 1000kg /1600mm regulowany rozstaw wideł

3 260,00 zł

Cena regularna: 3 700,00 zł

2 650,41 zł

Cena regularna: 3 008,13 zł

szt.

Dane kontaktowe

Email: taurus.wroc@gmail.com
Tel. 501 499 634
Tel. stacjonarny 71 345 77 28

Nasz adres

TAURUS
ul. Bystrzycka 26
50-001 Wrocław

Jakie wymogi BHP muszą spełniać regały magazynowe?

Jakie wymogi BHP muszą spełniać regały magazynowe?

Właściwie dobrane regały są nieodłącznym elementem dobrze funkcjonującego magazynu. Zazwyczaj zwraca się uwagę na ich wytrzymałość, funkcjonalność oraz jakość materiałów, z których zostały wykonane. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są to cechy właściwe meblom użytkowym. Muszą być trwałe i funkcjonalne, aby właściwie spełniać swoje zadanie. Nie są to jednak jedyne parametry, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze regałów do naszego magazynu. Istnieje cała gama przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, określających wymagane właściwości regałów magazynowych.

Niebezpieczeństwa i nieszczęśliwe wypadki

Praca w magazynie wiąże się z licznymi niebezpieczeństwami i zagrożeniami dla zdrowia i życia pracowników. Przewożenie ciężkich ładunków, używanie maszyn oraz wielopiętrowe, metalowe regały, na których składowane są ogromne ilości towarów. Konieczność ich ciągłego załadowywania oraz rozładowywania... Wszystko to zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych wypadków przy pracy. Aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom i uniknąć kary wynikającej z nieprzestrzegania norm BHP, należy brać pod uwagę wytyczne, które z nich wynikają.

Przepisy BHP i normy

Jakie przepisy określają wymogi BHP względem regałów magazynowych? Wynikają one z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Zawiera ono jedynie ogólne wskazówki i wytyczne dotyczące kwestii regałów magazynowych. W wielu przypadkach odsyła czytelnika do zdecydowanie bardziej szczegółowych zapisów dotyczących tego zagadnienia. Zgodnie z § 69 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.) Konstrukcja regałów magazynowych musi być wytrzymała, niezwykle stabilna i przede wszystkim zabezpieczona przed potencjalnym przewróceniem! Kolejny istotny zakres regulacji nad właściwym projektowaniem i bezpieczną eksploatacją regałów magazynowych pełnią obowiązujące normy. Najistotniejszą z nich jest obecnie PN-EN 15635 – „Stalowe statyczne systemy składowania. Zastosowanie i utrzymanie urządzeń do składowania”. Zgodnie z którą wszystkie systemy regałowe używane w magazynie muszą posiadać wystawianą przez producenta Deklarację Zgodności oraz znak CE. Ponadto należy pamiętać, że regały użytkowane w magazynie mogą zostać zamontowane wyłącznie przez profesjonalną ekipę, która wystawi nam odpowiedni certyfikat. Muszą one także przechodzić obowiązkowe przeglądy okresowe, za które wykonanie powinno się otrzymywać odpowiednie zaświadczenie!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl