Szafki BHP już od wielu lat są stosowane i używane w zakładach pracy prawie każdej gałęzi przemysłu. Jednak szerokie możliwości i funkcjonalność takich mebli powodują, że pojawiają się one, w co raz to nowych miejscach i znajdują nowsze zastosowanie. Wygoda korzystania oraz praktyczność to cechy, dzięki którym ten typ szafek wygrywa pod każdym względem z innymi potencjalnymi meblami, które mogłyby zostać zastosowane w tych samych miejscach. Istotne oczywiście jest także to, że szafki BHP są coraz lepszej jakości, dzięki czemu mogą służyć użytkownikom przez długi czas.
Normy dotyczące szafek BHP
Produkcję szafek BHP regulują restrykcyjne normy, które dokładnie określają ich wymiary oraz wyposażenie dla zapewnienia najlepszej funkcjonalności. Podstawowe wytyczne regulujące wszystkie wymagania odnoszące się do szafek socjalnych określa norma PN-75M-78711. Najważniejsze dane dotyczą gabarytów, jakie posiadać ma szafka BHP. Jej wymiary to 1800 milimetrów wysokości, 400 milimetrów szerokości oraz 480 milimetrów głębokości. Dodatkowe wymogi, jakie spełniać musi szafka BHP to wyposażenie jej w drążek poprzeczny, wieszadła przymocowane na stałe do ścian szafki, półka oraz przegroda, która dzieli przestrzeń wewnątrz na dwie połowy.
Zastosowanie szafek BHP
Jak już wspomnieliśmy, szafki BHP mają bardzo szerokie zastosowanie, które cały czas się powiększa. Przede wszystkim są to naprawdę solidne, wytrzymałe i bezpieczne skrytki, w których można przechowywać właściwie wszystko. Normy co do ich wymiarów powodują, że z powodzeniem sprawdzą się w takich miejscach jak szkoły, baseny czy różnego rodzaju kluby sportowe. Szafki takie sprawdzają się tam rewelacyjnie – w bezpieczny sposób można przechowywać w nich różne rzeczy, w tym ubrania czy buty. Będąc już przy tym temacie, warto wspomnieć, że szafki BHP znajdują się w prawie każdym pomieszczeniu socjalnym w biurowcach czy wielkich kompleksach usługowo-handlowych, a nawet w urzędach czy instytucjach administracji państwowej. Szafki, a właściwie nawet szafy tego typu świetnie sprawdzają się też w firmach sprzątających. Firmy takie posiadają sprzęt czyszczący, różnego rodzaju preparaty czy płyny, a także odzieżą roboczą. To wszystko musi być składowane w bezpiecznej i zamkniętej przestrzeni. Z pomocą przychodzą właśnie przestronne szafy gospodarcze, do których chowany jest sprzęt, środki czyszczące oraz wszystkie akcesoria. Oczywiście najczęstsze zastosowanie szafki BHP znajdują jednak w zakładach pracy. Pracownicy takich zakładów często muszą dysponować odpowiednią odzieżą roboczą dostosowaną do specyfiki stanowiska. Szafy BHP oferują miejsce na przechowywanie niezbędnych ubrań roboczych. Przy tym skrytki w szafkach często są ułożone w taki sposób, aby odzież mogła być łatwo posegregowana w zależności od zastosowania, na przykład odzież brudna była odizolowana od czystej. Tutaj zastosowanie znajdują szafki BHP typu L. Ich budowa, właśnie w kształcie litery L, pozwala na przechowywanie nie tylko ubrań, ale także obuwia roboczego czy innych akcesoriów potrzebnych w pracy, takich jak kaski czy maski.
Podsumowanie
Szafki BHP to naprawdę użyteczne i praktyczne meble, jakie można zastosować w swojej firmie, ale nie tylko. Warto zatem zapoznać się z ofertą profesjonalnej firmy zajmującej się sprzedażą takich szafek. Specjaliści tam pracujący dobrze doradzą i pomogą dobrać odpowiedni rodzaj szafek BHP dostosowany do naszych potrzeb, a także przedstawią nam pełną ofertę oraz zastosowanie takich mebli.