Polska norma PN-75M-78711 została wprowadzona w celu regulacji szafek socjalnych BHP. Jednocześnie same ogólne przepisy BHP dotyczące szatni pracowniczej można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jednolity: Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650 wraz z późniejszymi zmianami). Wspólnie określają wszystkie wymagania dotyczące mebli w tego rodzaju pomieszczeniach, którymi muszą kierować się osoby je projektujące.
Dotyczące rodzaju szatni
Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów szatni, które różnią się poziomem zaawansowania zastosowanego mebli i pozostałego wyposażenia:
- przepustowe - część przeznaczona na odzież roboczą, część przeznaczona na odzież prywatną, zespół sanitarny z natryskami pomiędzy częściami,
- podstawowe - część przeznaczona na odzież roboczą i część przeznaczona na odzież prywatną,
- odzieży roboczej i ochronnej - część przeznaczona wyłącznie na odzież roboczą,
- odzieży własnej pracowników - część przeznaczona wyłącznie na odzież prywatną.
Dotyczące wymagań technicznych
Na terenie obiektu powinny znajdować się osobne szatnie dla kobiet i osobne dla mężczyzn, w których umieszczona zostanie wystarczająca liczba mebli, w tym przede wszystkim szafek dla każdego zatrudnionego na zmianie pracownika. Ponadto na każdego z nich powinno przypadać przynajmniej 0,3 m2 wolnej powierzchni podłogi. Niezbędne jest także zastosowanie stojaków wieszakowych na odzież prywatną - każdy pracownik powinien mieć zapewniony swój własny. W przypadku obowiązków służbowych, które prowadzą do znaczącego zabrudzenia odzieży roboczej, istotne jest wykorzystanie bezpośredniego połączenia z natryskami oraz umywalnią. Dla pracowników, którzy mają styczność z substancjami trującymi, toksycznymi lub w inny sposób niebezpieczny dla zdrowia, istotne jest zastosowanie szatni przepustowej z zabudowanym zespołem sanitarnym z natryskami i dedykowanymi meblami.
Dotyczące wyposażenia
Zgodnie z wymienioną wcześniej normą, szafki w szatniach pracowniczych muszą posiadać następujące wymiary: 1800 mm x 400 mm x 480 mm (wysokość x szerokość x głębokość). Oprócz tego powinny zostać wykonane ze stali i posiadać określone rozwiązania konstrukcyjne: półkę, wieszadła umieszczone na stałe, drążek poprzeczny, a także przegrodę, która będzie dzieliła szafkę na dwie połowy. Pomiędzy szafami powinno znajdować się przejście o szerokości nie mniejszej, niż 1,5 m, podczas gdy pomiędzy szafą i ścianą powinno być przynajmniej 1,1 m przestrzeni. W szatni muszą również znaleźć się ławki lub innego rodzaju miejsca siedzące, przeznaczone dla użytkowników korzystających z pomieszczenia w ilości 30% wszystkich zatrudnionych pracowników podczas najbardziej zapełnionej zmiany.