Regały metalowe – sprawna organizacja magazynowania

W każdej hali magazynowej istotna jest przede wszystkim właściwa organizacja przestrzeni - to dzięki niej każdy ładunek zostanie łatwo odnaleziony w dowolnym momencie przez pracowników. Aby tego dokonać niezbędne są regały magazynowe, na których będzie można łatwo ułożyć towar. Dzięki temu następuje również lepsze zagospodarowanie ładunku, wiążące się z możliwością rozmieszczenia większej jego ilości w bardziej przemyślany sposób. Jest to istotne również ze względu na przepisy prawne, w tym Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, które wymuszają na pracodawcy zadbanie o właściwy system organizacji wszystkich procesów pracy - w tym magazynowania.

Rodzaje

Regały metalowe można podzielić na kilka typów ze względu na materiał półek lub konstrukcję, czyli wyróżniamy takie rodzaje, jak między innymi:

  • ze względu na materiał półek:
    • metalowe - wyższe maksymalne obciążenie,
    • paździerzowe - czyli z gładkiej płyty wiórowej, zazwyczaj o średnim maksymalnym obciążeniu.
  • ze względu na konstrukcję:
    • tradycyjne - najczęściej spotykane w magazynach,
    • biblioteczne - stosowane w celu przechowywania dużej ilości dokumentów, akt oraz książek,
    • automatyczne - wykorzystujące najczęściej napęd elektryczny, a także kolejność wydań jednostek ładunkowych (ta kwestia została opisana poniżej).

Wykończenia

Aby zapewnić regałom metalowym znacznie większą odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne, istotne jest wykorzystanie odpowiednich wykończeń - to właśnie one również przedłużą żywotność całego systemu. W przypadku tego rodzaju konstrukcji najczęściej stosuje się:

  • malowanie proszkowe - wykorzystywana do tego farba zapewnia dodatkową barierę, chroniącą powierzchnię przez szkodliwymi substancjami bądź uszkodzeniami mechanicznymi,
  • galwanizację - czyli ocynkowanie; nie tylko spełnia podobną funkcję, co malowanie proszkowe, ale również zabezpiecza konstrukcję przed szkodliwym działaniem wilgoci, np. przed korozją.

Wymagania prawne

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa pracy (wraz z późniejszymi zmianami) tłumaczy, że pracodawca nie tylko powinien zapewnić odpowiednie warunki pracy, ale również dbać o ich systematyczną kontrolę oraz w razie potrzeby modernizację. Dlatego projektując zagospodarowanie przestrzeni w magazynie należy uwzględnić takie czynniki, jak zachowanie właściwych odległości pomiędzy regałami metalowymi, prawidłowe magazynowanie na nich towarów, a także bieżącą kontrolę ich stanu technicznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl