Producenci
Promocje
wózek masztowy MS1016 1000kg /1600mm regulowany rozstaw wideł
wózek masztowy MS1016 1000kg /1600mm regulowany rozstaw wideł

3 300,00 zł

Cena regularna: 3 600,00 zł

2 682,93 zł

Cena regularna: 2 926,83 zł

szt.
wózek paletowy AC 25 koła poliuretan 2500kg dł. 1150mm
wózek paletowy AC 25 koła poliuretan 2500kg dł. 1150mm

1 299,00 zł

Cena regularna: 1 339,00 zł

1 056,10 zł

Cena regularna: 1 088,62 zł

szt.

Dane kontaktowe

Email: taurus.wroc@gmail.com
Tel. 501 499 634
Tel. stacjonarny 71 345 77 28

Nasz adres

TAURUS
ul. Bystrzycka 26
50-001 Wrocław

Wanny wychwytowe, czyli składowanie materiałów niebezpiecznych

W zakładach przemysłowych, w szczególności tych produkcyjnych, często stosowane są substancje toksyczne - niebezpieczne dla zarówno środowiska naturalnego, jak i obecnych pracowników. Jest to istotne zagrożenie w szczególności w sytuacji wycieku lub rozlania ze zbiorników. Usunięcie substancji z posadzki jest kłopotliwe oraz często szkodliwe dla zdrowia. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są wanny wychwytowe, znane również jako ociekowe, na których umieszcza się pojemniki, zawierające niebezpieczne ciecze bądź materiały w postaci sypkiej.

Spotykane rodzaje

Wanny wychwytowe można podzielić ze względu na materiał, który został wykorzystany przy ich produkcji, jak i ze względu na rodzaj pojemników, jakie można na nich przechowywać:

 • ze względu na materiał:
  • tworzywo sztuczne (najczęściej polietylen) - agresywne czynniki chemiczne,
  • stal szlachetna - m.in. kwasy oraz ługi,
  • stal zwykła - oleje, lakiery i inne substancje szkodliwe dla np. wód.
 • ze względu na rodzaj pojemników:
  • na niewielkie zbiorniki (butle, puszki),
  • na jedną bądź kilka beczek zbiorczo.

Można także spotkać się z modelami mobilnymi, dzięki którym konstrukcje można transportować bez przymusu wykorzystania do tego wózka widłowego. Udostępnione zostają także warianty podłogowe, które doskonale sprawdzają się na większych przestrzeniach wymagających ciągłego zabezpieczenia przed wyciekiem bądź wylaniem.

Kilka istotnych wskazówek

Jak zostało wspomniane powyżej, każdą wannę wychwytową należy odpowiednio dobrać do substancji, z jaką będzie mieć ona do czynienia, jak i na rodzaj zbiornika. Jednak istnieje jeszcze kilka elementów, o których należy pamiętać podczas eksploatacji tego rodzaju rozwiązań:

 1. Przede wszystkim należy pamiętać, że w wannie może się znaleźć jeden bądź kilka typów substancji, ale wyłącznie pod warunkiem, że są one ze sobą zgodne. Jeżeli tak nie jest, przed ponowną eksploatacją należy dokładnie oczyścić wannę wychwytową właściwym sorbentem.
 2. Ponadto nie można jej samodzielnie transportować, np. ręcznie przez jednego lub kilku pracowników - musi zostać do tego wykorzystany wózek widłowy. Wyjątek stanowią sytuacje, w której dysponujemy modelami mobilnymi.
 3. Polskie przepisy prawne jasno określają, że istotne jest nie tylko zapewnienie wanny wychwytowej w przypadku eksploatacji substancji toksycznych, ale również zadbanie o odpowiednie stanowisko pracy wokół niej. Powinno ono posiadać stałą, prawidłowo działającą wentylację (aby opary nie zatrzymywały się w pomieszczeniu), ochronę przeciwpożarową oraz zabezpieczenia przeciwwybuchowe.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl